İnsanın Evrimi

İnsanın Evrimi

Bu bölümümüzde insanın evrimsel süreci hakkındaki makaleler yayınlanmaktadır. Daha Fazla bilgi için SSS bölümümüze başvurunuz.


İnsan Elinin Evrimi

İnsanı doğanın hakimi olma kibrine sahip olmaya iten, doğadaki zorlukların üstesinden gelmesini sağlayacak olan aletler yapıp bunları kullanabilmesidir.

Bunun için gelişmiş bir beyin gerekiyorsa da, beynin üretmiş olduğu düşünceyi uygulayabilecek bir el olmadığı sürece başarıya ulaşılamayacaktır.

Bunun için, insan eli, insanın doğa ile bir kaç milyon yıllık mücadelesi sırasında elde ettiği evrimsel kazanımlar arasında önemli bir yere sahiptir.

Peki, bu evrimsel kazanımlar nelerdir ve Evrim nasıl bir yol izlemiştir? Bu yazımızda, bu 2 soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

Neandertalleri Atalarımız Yok Etti!

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırma, modern insanın atalarının, Avrupa’da bir dönem beraber yaşadığı Neandertaller için büyük bir tehdit oluşturduğunu, hatta nüfuslarının azalmasına neden olduğunu gösterdi. 

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırma, İngiliz bilim insanların volkanik küllere dayanarak elde ettikleri bulgulara dayanıyor.

Avrupa’da yaşanan en büyük yanardağ patlamasının, Neandertallerin yok olmasının ardından yaşandığı düşünülüyor.

İnsanda Dik Yürüme

İnsan türünün en belirgin özelliklerinden bir de iki ayak üstünde dik yürüyebilmesidir. Bu gerçeği hemen her gün gözlemlememize karşın, altında yatan evrimsel geçmişi bilenimiz pek azdır. Bu durumu, ülkemizdeki evrim eğitiminin yetersiz olması, konu hakkında Türkçe kaynakların sınırlı olması ve bu kaynaklara nasıl ulaşılacağının bilinmemesi gibi etkenlerin de bulunduğu uzun bir liste ile açıklamak mümkün.

Ancak tüm bu olumsuzluklar, elimiz kolumuz bağlı halde oturmamıza bahane sayılamaz. Bu nedenle, bu yazımda insanın dik yürümesi evriminin nasıl geliştiğini anlatmaya çalışarak, yukarıda saydığım olumsuzlukları bir nebze olsun azaltmayı amaçlayacağım.

Rock müziğine hayranlık ilk insanlardan geliyor

Bilim insanları, birçoğumuzun neden rock müziğe bayıldığını ortaya çıkardı.

Yapılan bir araştırmaya göre bu müziğin kaynağı mağara adamlarının hayatta kalmasını sağlayan ani ve sarsıcı sesler...

İlk insanlar, yaşadıkları ortam içinde çeşitli hayvanların kokutucu ve ahenksiz seslerine maruz kalıyordu.

Atalarımızın hayatta kalması için dikkatle takip etmesi gereken bu sesler, ilk insanların duygusal değişimlerinde önemli rol oynuyordu.

Avrupa'nın ilk sanatçıları biz olmayabiliriz

Bilim insanları, İspanya’da ilk insanlara ait olduğu düşünülen mağara resimlerinin, sanılandan çok daha eski tarihlere işaret ettiğini ortaya çıkardı.

Yeni bulgular, Nendertallerin Avrupa’daki ilk sanatçılar olabileceğini öne sürdü.

İspanya’nın kuzeyindeki El Castillo mağarasındaki resimlerin kalıntılarını en yeni metodlarla analiz eden bilim insanları, duvar çizimlerinin en eskisinin 40 bin 800 yıl öncesine ait olduğunu ortaya çıkardı.

Mağaranın duvarındaki en eski resmin kırmızı, büyük bir daire olduğunu belirten bilim insanlarının araştırması, Science dergisinde bugün yayımlandı.

Daha Hızlı Evrimleşiyoruz!

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre insanoğlu, geçmişe göre daha hızlı evrimleşiyor. 

Sonuçlarına, ”Proceedings of the National Academy of Sciences”ın bu haftaki sayısında yer verilen araştırmaya göre günümüz kuşakları geçmişe göre daha hızlı evrimleşiyor.

Çalışmaya katılan, Utah Üniversitesi’nden antropolog Henry C. Harpending, ”Ben, insanoğlunun 40-50 bin yıl önce bugünkü halini aldığını ve ondan sonra değişmediğini duyarak büyüdüm. Ama bunun tersi doğru gibi gözüküyor” diye konuştu.

İnsanın durmak bilmeyen kültürel birikimi: Sırrımız ne?

Son bilimsel araştırmalar insanların ve yakın türlerin kültürel çeşitliliğine ışık tutuyor.

Yeni bir makale karmaşık sorunların çözümü ve sosyal davranışlar arasında ilişki kurarken, Dr. Çağlar Akçay'ın makalenin bulgularıyla ilişkili görüşlerini aldık.

Alet yapmak, başka bireylerin zihinlerini okumak, grup kültürü veya soyut sembollerle iletişim gibi özellikler, eskiden insana mahsus zannedilirdi.

Ancak son yıllarda şempanze ve bonobolar üzerine yapılan çalışmalar, en yakın akrabamız olan bu türlerin de aynı davranışları sergilediğini gösterdi.

" Evrimin yasası dünyadaki yasaların tümünün içinde en önemlisidir çünkü o bizim doğuşumuza başkanlık etti, geçmişimizi etkiledi ve geleceğimizi geniş bir ölçüde kontrol ediyor. "
[Yves Coppens]